Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 23 lutego 2016, 19:22:35
Autor: admin
Home » Menu Główne » Zdjęcia » Galerie OM » Rusinowa Polana


Udostepnij na Facebooku

Rusinowa Polana

Galeria zdjęć z Rusinowej Polany w Tatrach autorstwa naszej czytelniczki Renaty Burdyl.

Rusinowa Polana to polana reglowa położona w  Tatrach Wysokich. Ma powierzchnię 100 ha (w tym 20 ha łąk). Leży pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m n.p.m.) a Gołym Wierchem (1205 m n.p.m.) i rozciąga się na wysokości od około 1170 m n.p.m. do 1300 m n.p.m.

Dawniej polana wchodziła w skład Hali Jaworzyna Rusinowa, która od dawna była miejscem wypasu owiec i krów. Nazwę hali i polany wywodziły się od nazwiska Rusinów, sołtysów z Gronia, którym została nadana przez króla Zygmunta III Wazę w roku 1628. Na Rusinowej Polanie zlokalizowana była osada pasterska, licząca w połowie XX wieku 20 obiektów drewnianych. Po utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego stopniowo wprowadzono zakaz wypasu a zabudowania osady pasterskiej zostały uznane za obiekty zabytkowe. Obecnie zachowało się w różnym stanie około 6 obiektów. W 1981 r. przywrócono ponownie wypas owiec – do 200 sztuk.

Rusinowa Polana ceniona jest wśród turystów ze względu na piękne widoki na wschodnią część Tatr i leżącą poniżej Dolinę Białej Wody. Niedaleko położone jest też  Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach.

/ tekst za Wikimedia Commons

Zachęcamy do odwiedzenia fanpaga autorki: B&Renata Photography

Udostepnij na Facebooku

 

comments powered by Disqus
 
 

 Zobacz jeszcze na: