Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 30 października 2012, 5:58:56
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Tomanowa Przełęcz

Tomanowa Przełęcz

Tomanowa Przełęcz to druga po Palenicy Jałowieckiej najniższa przełęczy w głównej grani Tatr. Znajduje się na wysokości 1686 m n.p.m. i oddziela od siebie Ciemniak i Tomanowy Wierch Polski. Biegnie tendy granica polsko-słowacka. Po zachodniej (polskiej) stronie przełęczy leży Dolina Tomanowa, po wschodniej (słowackiej) stronie Dolina Tomanowa Liptowska.

 

Z racji swojej niskiej wysokości oraz stosunkowo łagodne podejścia w danych czasach Przełęcz Tomanowa była głównym szlakiem wiodącym przez Tatry. Istniała nawet możliwość przejazdu koniem. Przez przełęcz wędrowali m.in. kupcy, zbójnicy, górnicy poszukujący złóż metali, a w czasie II wojny światowej kurierzy tatrzańscy. Obecnie przez przełęcz wiedzie głównym szlak wędrówek zwierząt.

 

Z przełęczy można podziwiać rozległe widoki na Tatry Wysokie m.in. Świnicę i Kominiarski Wierch. W opadającym do przełęczy południowym grzbiecie Ciemniaka grań tworzą wapienne skały, zwane Tomanowymi Stołami i Głazista Turnia. Na skałkach i murawie siodła przełęczy rośnie bogata roślinność alpejska, m.in. różeniec górski, mak alpejski, lepnica bezłodygowa, skalnica nakrapiana, wierzba alpejska.

 

Sama Przełęcz Tomanowa to szerokie i trawiaste siodło zbudowane z dolnotriasowych łupków. Prowadził na nią czerwony szlak turystyczny z Doliny Tomanowej. W górnej części wiódł on na dużym odcinku Kamienistym Żlebem. Ścieżka turystyczna była silnie zarośnięta kosówką. Szlak ten prowadził również po drugiej stronie przełęczy, w dół przez Dolinę Tomanową Liptowską do Doliny Cichej. Jednak został zamknięty przez TPN  22 maja 2009. Posobny los spotkał słowacki czerwony szlak z Rozdroża pod Tomanową w Dolinie Cichej rok wcześniej, w czerwcu 2008.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Tomanowej Przełęczy wykonanych jeszcze przed zamknięciem szlaku: 

 

  

W dole Dolina Cicha. W centralnym miejscu znajduje się Świnica:

  

 

Czerwone Wierchy i Kasprowy Wierch:

 

 Głazista turnia:

 

 Panorama na Dolinę Cichą i Tatry Wysokie:

 

 

Zdjęcia Łukasz Kurbiel

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: